|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus |
| Reference number | 5712R-001 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Rose gold |
| Bracelet material | Rubber |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | 240 PS IRM C LU |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 31 |
| Frequency | 21600 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Rose gold |
| Case diameter | 40 mm |
| Thickness | 9.2 mm |
| Water resistance | 6 ATM |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Rubber |
| Clasp | Double-fold clasp |
| Clasp material | Rose Gold |
|
Functions |
|
| Moon phase, Date | |
|
Others |
|
| Display back, Small seconds, Luminous numerals, Luminous hands, Power Reserve Display | |
Patek Philippe Nautilus 5712r-001 40MM Rose Gold Case Automatic
$499.00 Original price was: $499.00.$349.00Current price is: $349.00.
SKU: PP218-73
Category: Nautilus
Tags: 240 ps irm c lu, 31 jewels, 40 mm case diameter, 48h power reserve, 5712r-001, 6 atm water resistance, 9.2 mm, automatic, double-fold clasp, mens watch, nautilus, no numerals, rose gold case material, rose gold clasp material, rubber bracelet material, sapphire crystal, unisex watch
Be the first to review “Patek Philippe Nautilus 5712r-001 40MM Rose Gold Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5038g 36MM White Gold Case Automatic


Reviews
There are no reviews yet.