|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Golden Ellipse |
| Reference number | 3738 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Yellow gold |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | 240 |
| Number of jewels | 27 |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 31 mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
| Dial numerals | Roman numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Yellow gold |
| Bracelet color | Gold |
| Bracelet length | 160 mm (90 mm / 70 mm) |
| Lug width | 19 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 16 mm |
Patek Philippe Golden Ellipse 3738 31MM Yellow Gold Case Automatic
$379.00 Original price was: $379.00.$229.00Current price is: $229.00.
SKU: PP218-4355
Category: Golden Ellipse
Tags: 16 mm buckle width, 160 mm, 19 mm lug width, 240, 27 jewels, 31 mm case diameter, 3738, automatic, buckle, gold bracelet, golden ellipse, mens watch, roman numerals, sapphire crystal, unisex watch, white dial, yellow gold bracelet material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Golden Ellipse 3738 31MM Yellow Gold Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!




Reviews
There are no reviews yet.