|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Calatrava |
| Reference number | Patek Philippe 96J Vintage Calatrava Watch circa 1953 |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Leather |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | 12¡±400 caliber |
| Base caliber | 12 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 18 |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 30.5 mm |
| Thickness | 7 mm |
| Water resistance | Not water resistant |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Plastic |
| Dial | Silver |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Brown |
| Bracelet length | 190 mm (115 mm / 75 mm) |
| Bracelet thickness | 2.5 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 14 mm |
|
Others |
|
| Small seconds, Genevian Seal | |
Patek Philippe Calatrava 96j 30.5MM Yellow Gold Case Manual Winding
$379.00 Original price was: $379.00.$229.00Current price is: $229.00.
SKU: PP218-3682
Category: Calatrava
Tags: 12¡±400 caliber, 14 mm buckle width, 18 jewels, 18 mm lug width, 190 mm, 2.5 mm bracelet thickness, 30.5 mm case diameter, 48h power reserve, 7 mm, 96j, brown bracelet, buckle, calatrava, leather bracelet material, manual winding, mens watch, no numerals, plastic, silver dial, unisex watch, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Calatrava 96j 30.5MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!















Reviews
There are no reviews yet.