|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Calatrava |
| Reference number | 3537 |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 33 mm |
| Thickness | 7 mm |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Silver |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Black |
| Bracelet length | 186 mm (112 mm / 74 mm) |
| Lug width | 16 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 14 mm |
Patek Philippe Calatrava 3537 33MM Yellow Gold Case Manual Winding
$579.00 Original price was: $579.00.$429.00Current price is: $429.00.
SKU: PP218-5845
Category: Calatrava
Tags: 14 mm buckle width, 16 mm lug width, 186 mm, 33 mm case diameter, 3537, 7 mm, black bracelet, buckle, calatrava, crocodile skin bracelet material, manual winding, mens watch, no numerals, plexiglass, silver dial, unisex watch, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Calatrava 3537 33MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!







Reviews
There are no reviews yet.