|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Calatrava |
| Reference number | 2494J |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Leather |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | 12¡±400 caliber |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 33 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Water resistance | Not water resistant |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Silver |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Black |
| Bracelet length | 200 mm (125 mm / 75 mm) |
| Bracelet thickness | 3 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 14 mm |
|
Others |
|
| Small seconds | |
Patek Philippe Calatrava 2494j 33MM Yellow Gold Case Manual Winding
$359.00 Original price was: $359.00.$209.00Current price is: $209.00.
SKU: PP218-2779
Category: Calatrava
Tags: 12¡±400 caliber, 14 mm buckle width, 18 mm lug width, 200 mm, 2494j, 3 mm bracelet thickness, 33 mm case diameter, 6 mm, black bracelet, buckle, calatrava, leather bracelet material, manual winding, mens watch, no numerals, plexiglass, silver dial, unisex watch, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Calatrava 2494j 33MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5140r-001 37MM Rose Gold Case Automatic
Sale!
Sale!
Sale!









Reviews
There are no reviews yet.