|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Vintage |
| Reference number | Patek Philippe 425J “Tegolino” Vintage Art Deco Watch in Yellow Gold Circa 1940 |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | 9″-90 |
| Base caliber | 9 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 18 |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 42.5 x 20.5 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Water resistance | Not water resistant |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Glass |
| Dial | Silver |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Brown |
| Bracelet length | 190 mm (115 mm / 75 mm) |
| Bracelet thickness | 2.5 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 14 mm |
|
Others |
|
| Small seconds, Genevian Seal | |
Patek Philippe Vintage 42.5×20.5MM Yellow Gold Case Manual Winding
$479.00 Original price was: $479.00.$329.00Current price is: $329.00.
SKU: PP218-6195
Category: Vintage
Tags: 14 mm buckle width, 16 mm lug width, 18 jewels, 190 mm, 2.5 mm bracelet thickness, 42.5x20.5 mm case diameter, 48h power reserve, 9 mm, 9-90, brown bracelet, buckle, crocodile skin bracelet material, glass, manual winding, mens watch, no numerals, silver dial, unisex watch, vintage, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Vintage 42.5×20.5MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5140r-001 37MM Rose Gold Case Automatic
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!















Reviews
There are no reviews yet.