|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Perpetual Calendar Chronograph |
| Reference number | 5970R |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Rose gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | 27-70 Q |
| Power reserve | 60 h |
| Number of jewels | 24 |
| Frequency | 18000 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Rose gold |
| Case diameter | 40 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Water resistance | 2 ATM |
| Bezel material | Rose gold |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Silver |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Brown |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Rose Gold |
|
Functions |
|
| Moon phase, Chronograph, Date, Month, Year, 4-year calendar, Perpetual calendar | |
|
Others |
|
| Display back, Small seconds | |
Patek Philippe Perpetual Calendar 5970r 40MM Rose Gold Case Manual Winding
$599.00 Original price was: $599.00.$449.00Current price is: $449.00.
SKU: PP218-3069
Category: Perpetual Calendar
Tags: 13 mm, 2 atm water resistance, 24 jewels, 27 70 q, 40 mm case diameter, 5970r, 60h power reserve, brown bracelet, crocodile skin bracelet material, fold clasp, manual winding, mens watch, no numerals, perpetual calendar chronograph, rose gold bezel material, rose gold case material, rose gold clasp material, sapphire crystal, silver dial, unisex watch
Be the first to review “Patek Philippe Perpetual Calendar 5970r 40MM Rose Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5038g 36MM White Gold Case Automatic
Sale!
Sale!
Sale!

Reviews
There are no reviews yet.