|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Perpetual Calendar Chronograph |
| Reference number | 5970J-001 |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Leather |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | Caliber CH 27-70 Q |
| Base caliber | Caliber CH 27-70 Q |
| Frequency | 28800 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 40 x 41 mm |
| Water resistance | 3 ATM |
| Bezel material | Red gold |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Silver |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Brown |
| Bracelet thickness | 1 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 16 mm |
|
Functions |
|
| Moon phase, Chronograph, Date, Month, Perpetual calendar | |
|
Others |
|
| Display back, Small seconds | |
Patek Philippe Perpetual Calendar 5970j-001 40x41MM Yellow Gold Case Manual Winding
$499.00 Original price was: $499.00.$349.00Current price is: $349.00.
SKU: PP218-3560
Category: Perpetual Calendar
Tags: 1 mm bracelet thickness, 16 mm buckle width, 20 mm lug width, 3 atm water resistance, 40x41 mm case diameter, 5970j-001, ber ch 27-70 q, brown bracelet, fold clasp, leather bracelet material, manual winding, mens watch, no numerals, perpetual calendar chronograph, red gold bezel material, sapphire crystal, silver dial, unisex watch, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Perpetual Calendar 5970j-001 40x41MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5270/1r Rose Gold Case Manual Winding
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!




Reviews
There are no reviews yet.