|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus |
| Reference number | 7118/1200A-011 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Steel |
| Bracelet material | Steel |
| Gender | Women’s watch |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | Patek Philippe Kaliber 324 S C |
| Power reserve | 45 h |
| Number of jewels | 29 |
| Frequency | 28.800 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Steel |
| Case diameter | 35.2 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Water resistance | 6 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Grey |
| Dial numerals | Arabic numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |
|
Functions |
|
| Date | |
|
Others |
|
| Display back, Central seconds, Gemstones and/or diamonds, Luminous numerals, Luminous hands, Genevian Seal, Screw-Down Crown | |
Patek Philippe Nautilus 7118/1200a-011 35.2MM Steel Case Automatic
$399.00 Original price was: $399.00.$249.00Current price is: $249.00.
SKU: PP218-4026
Category: Nautilus
Tags: 29 jewels, 35.2 mm case diameter, 45h power reserve, 6 atm water resistance, 7118/1200a-011, 8.6 mm, arabic numerals, automatic, fold clasp, grey dial, nautilus, patek philippe kaliber 324 s c, sapphire crystal, steel bezel material, steel bracelet, steel bracelet material, steel case material, steel clasp material, womens watch
Be the first to review “Patek Philippe Nautilus 7118/1200a-011 35.2MM Steel Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5327g-001 39MM White Gold Case Automatic
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5038g 36MM White Gold Case Automatic
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5320g-001 40MM White Gold Case Automatic







Reviews
There are no reviews yet.