|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus |
| Reference number | 5711/1A-011 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Steel |
| Bracelet material | Steel |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | 324 S C |
| Power reserve | 45 h |
| Number of jewels | 31 |
| Frequency | 28800 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Steel |
| Case diameter | 40 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Clasp | Double-fold clasp |
| Clasp material | Steel |
|
Functions |
|
| Date | |
|
Others |
|
| Display back, Luminous numerals, Luminous hands | |
Patek Philippe Nautilus 5711/1a-011 40MM Steel Case Automatic
$339.00 Original price was: $339.00.$189.00Current price is: $189.00.
SKU: PP218-4825
Category: Nautilus
Tags: 10 atm water resistance, 31 jewels, 324 s c, 40 mm case diameter, 45h power reserve, 5711/1a-011, 8.9 mm, automatic, double-fold clasp, nautilus, no numerals, sapphire crystal, steel bracelet, steel bracelet material, steel case material, steel clasp material, white dial
Be the first to review “Patek Philippe Nautilus 5711/1a-011 40MM Steel Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!


Reviews
There are no reviews yet.