|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Grand Complications |
| Reference number | 5370P-001 |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Platinum |
| Bracelet material | Crocodile skin |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | CHR 29-535 PS |
| Power reserve | 55 h |
| Number of jewels | 34 |
| Frequency | 28800 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Platinum |
| Case diameter | 41 mm |
| Thickness | 13.56 mm |
| Water resistance | 3 ATM |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | Arabic numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Black |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Platinum |
|
Functions |
|
| Chronograph, Tachymeter | |
|
Others |
|
| Display back, Central seconds, Small seconds | |
Patek Philippe Grand Complications 5370p-001 41MM Platinum Case Manual Winding
$659.00 Original price was: $659.00.$509.00Current price is: $509.00.
SKU: PP218-4494
Category: Grand complications
Tags: 13.56 mm, 3 atm water resistance, 34 jewels, 41 mm case diameter, 5370p-001, 55h power reserve, arabic numerals, black bracelet, black dial, chr 29-535 ps, crocodile skin bracelet material, fold clasp, grand complications, manual winding, platinum case material, platinum clasp material, sapphire crystal
Be the first to review “Patek Philippe Grand Complications 5370p-001 41MM Platinum Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!


Reviews
There are no reviews yet.