|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Calatrava |
| Reference number | 7119J-010 |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Women’s watch |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | 215 PS caliber |
| Base caliber | 215 |
| Number of jewels | 18 |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 31 mm |
| Water resistance | 3 ATM |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
| Dial numerals | Roman numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Beige |
| Bracelet length | 190 mm (115 mm / 75 mm) |
| Bracelet thickness | 4 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
|
Others |
|
| Small seconds | |
Patek Philippe Calatrava 7119j-010 31MM Yellow Gold Case Manual Winding
$499.00 Original price was: $499.00.$349.00Current price is: $349.00.
SKU: PP218-1335
Category: Calatrava
Tags: 18 jewels, 190 mm, 215 ps caliber, 3 atm water resistance, 31 mm case diameter, 4 mm bracelet thickness, 7119j-010, beige bracelet, buckle, calatrava, crocodile skin bracelet material, manual winding, roman numerals, sapphire crystal, white dial, womens watch, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Calatrava 7119j-010 31MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!






Reviews
There are no reviews yet.