|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Calatrava |
| Reference number | 2573J |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Leather |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | 10″ 200 |
| Base caliber | 10 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 18 |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 33 mm |
| Thickness | 7 mm |
| Water resistance | Not water resistant |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Plastic |
| Dial | White |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Brown |
| Bracelet length | 200 mm (125 mm / 75 mm) |
| Bracelet thickness | 4 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Clasp | Buckle |
| Buckle width | 14 mm |
|
Others |
|
| Small seconds, Genevian Seal | |
Patek Philippe Calatrava 2573j 33MM Yellow Gold Case Manual Winding
$479.00 Original price was: $479.00.$329.00Current price is: $329.00.
SKU: PP218-5368
Category: Calatrava
Tags: 10 200, 14 mm buckle width, 18 jewels, 18 mm lug width, 200 mm, 2573j, 33 mm case diameter, 4 mm bracelet thickness, 48h power reserve, 7 mm, brown bracelet, buckle, calatrava, leather bracelet material, manual winding, mens watch, no numerals, plastic, unisex watch, white dial, yellow gold bezel material, yellow gold case material
Be the first to review “Patek Philippe Calatrava 2573j 33MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!







Reviews
There are no reviews yet.