|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Calatrava |
| Reference number | 2551J |
| Movement | Automatic |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Leather |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | 12-600 |
| Number of jewels | 18 |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 36 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Water resistance | Not water resistant |
| Bezel material | Yellow gold |
| Dial | Silver |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Black |
| Bracelet length | 200 mm (125 mm / 75 mm) |
| Bracelet thickness | 4 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 14 mm |
Patek Philippe Calatrava 2551j 36MM Yellow Gold Case Automatic
$579.00 Original price was: $579.00.$429.00Current price is: $429.00.
SKU: PP218-6372
Category: Calatrava
Tags: 11 mm, 12-600, 14 mm buckle width, 18 jewels, 18 mm lug width, 200 mm, 2551j, 36 mm case diameter, 4 mm bracelet thickness, automatic, black bracelet, buckle, calatrava, leather bracelet material, mens watch, no numerals, silver dial, unisex watch, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Calatrava 2551j 36MM Yellow Gold Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Golden Ellipse
Sale!













Reviews
There are no reviews yet.