|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Annual Calendar Chronograph |
| Reference number | 5961P-001 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Platinum |
| Bracelet material | Crocodile skin |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | CH 28-520 IRM QA 24H |
| Power reserve | 55 h |
| Number of jewels | 40 |
| Frequency | 28800 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Platinum |
| Case diameter | 40.5 mm |
| Thickness | 13.9 mm |
| Water resistance | 3 ATM |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Blue |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Platinum |
|
Functions |
|
| Chronograph, Date, Month, Annual calendar | |
|
Others |
|
| Display back, Luminous numerals, Luminous hands, Power Reserve Display | |
Patek Philippe Annual Calendar 5961p-001 40.5MM Platinum Case Automatic
$579.00 Original price was: $579.00.$429.00Current price is: $429.00.
SKU: PP218-250
Category: Annual Calendar
Tags: 13.9 mm, 3 atm water resistance, 40 jewels, 40.5 mm case diameter, 55h power reserve, 5961p-001, annual calendar chronograph, automatic, blue bracelet, blue dial, ch 28-520 irm qa, crocodile skin bracelet material, fold clasp, no numerals, platinum case material, platinum clasp material, sapphire crystal
Be the first to review “Patek Philippe Annual Calendar 5961p-001 40.5MM Platinum Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5038g 36MM White Gold Case Automatic
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5270/1r Rose Gold Case Manual Winding
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5327g-001 39MM White Gold Case Automatic
Sale!

Reviews
There are no reviews yet.