|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Annual Calendar |
| Reference number | 5035P |
| Movement | Automatic |
| Case material | Platinum |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | 315 S QA 24H |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 35 |
| Frequency | 21600 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Platinum |
| Case diameter | 37 x 43 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Water resistance | 2.5 ATM |
| Bezel material | Platinum |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | Roman numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Black |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Platinum |
|
Functions |
|
| Date, Weekday, Month, Annual calendar | |
|
Others |
|
| Display back, Genevian Seal, Chronometer | |
Patek Philippe Annual Calendar 5035p 37x43MM Platinum Case Automatic
$539.00 Original price was: $539.00.$389.00Current price is: $389.00.
SKU: PP218-917
Category: Annual Calendar
Tags: 11 mm, 2.5 atm water resistance, 315 s qa, 35 jewels, 37x43 mm case diameter, 48h power reserve, 5035p, annual calendar, automatic, black bracelet, black dial, buckle, crocodile skin bracelet material, mens watch, platinum bezel material, platinum case material, platinum clasp material, roman numerals, sapphire crystal, unisex watch
Be the first to review “Patek Philippe Annual Calendar 5035p 37x43MM Platinum Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!








Reviews
There are no reviews yet.