|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Annual Calendar |
| Reference number | 5035G |
| Movement | Automatic |
| Case material | White gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | 315S-QA |
| Base caliber | 315S |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 35 |
|
Case |
|
| Case material | White gold |
| Case diameter | 37 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Bezel material | White gold |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Grey |
| Dial numerals | Roman numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Grey |
| Lug width | 19 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | White Gold |
| Buckle width | 16 mm |
|
Functions |
|
| Date, Month, Annual calendar | |
|
Others |
|
| Display back, Central seconds, Luminous numerals, Luminous hands, Genevian Seal, Quick Set, Only Original Parts | |
Patek Philippe Annual Calendar 5035g 37MM White Gold Case Automatic
$639.00 Original price was: $639.00.$489.00Current price is: $489.00.
SKU: PP218-7952
Category: Annual Calendar
Tags: 11 mm, 16 mm buckle width, 19 mm lug width, 315s-qa, 35 jewels, 37 mm case diameter, 48h power reserve, 5035g, annual calendar, automatic, buckle, crocodile skin bracelet material, grey bracelet, grey dial, mens watch, roman numerals, sapphire crystal, unisex watch, white gold bezel material, white gold case material, white gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Annual Calendar 5035g 37MM White Gold Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
















Reviews
There are no reviews yet.