|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | World Time |
| Reference number | 5110J-001 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | 240 HU |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 33 |
| Frequency | 21600 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 37 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Water resistance | 3 ATM |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Silver |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Black |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Yellow gold |
|
Functions |
|
| GMT | |
|
Others |
|
| Display back, Guilloch¨¦ dial, Genevian Seal, Quick Set, World time watch | |
Patek Philippe Complications 5110j-001 37MM Yellow Gold Case Automatic Movement
$399.00 Original price was: $399.00.$249.00Current price is: $249.00.
SKU: PP218-7568
Category: Complications
Tags: 240 hu, 3 atm water resistance, 33 jewels, 37 mm case diameter, 48h power reserve, 5110j-001, 9.3 mm, automatic movement, black bracelet, crocodile skin bracelet material, fold clasp, mens watch, no numerals, sapphire crystal, silver dial, unisex watch, world time, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Complications 5110j-001 37MM Yellow Gold Case Automatic Movement” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5327g-001 39MM White Gold Case Automatic
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!















Reviews
There are no reviews yet.