|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Calatrava |
| Reference number | 3512J |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Leather |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | 175 |
| Base caliber | 175 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 18 |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 31 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Water resistance | Not water resistant |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
| Dial numerals | Arabic numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Brown |
| Bracelet length | 200 mm (125 mm / 75 mm) |
| Bracelet thickness | 4 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 14 mm |
|
Functions |
|
| Perpetual calendar | |
Patek Philippe Calatrava 3512j 31MM Yellow Gold Case Manual Winding
$539.00 Original price was: $539.00.$389.00Current price is: $389.00.
SKU: PP218-7364
Category: Calatrava
Tags: 14 mm buckle width, 16 mm lug width, 175, 18 jewels, 200 mm, 31 mm case diameter, 3512j, 4 mm bracelet thickness, 48h power reserve, 5 mm, arabic numerals, brown bracelet, buckle, calatrava, leather bracelet material, manual winding, mens watch, sapphire crystal, unisex watch, white dial, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Calatrava 3512j 31MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!









Reviews
There are no reviews yet.