|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Annual Calendar Chronograph |
| Reference number | 5960R-012 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Rose gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | CH 28-520 IRM QA 24H |
| Power reserve | 55 h |
| Number of jewels | 40 |
| Frequency | 28800 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Rose gold |
| Case diameter | 40.5 mm |
| Thickness | 13.5 mm |
| Water resistance | 2.5 ATM |
| Bezel material | Rose gold |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Black |
| Bracelet length | 180 mm (120 mm / 60 mm) |
| Bracelet thickness | 2 mm |
| Lug width | 21 mm |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Rose Gold |
| Buckle width | 16 mm |
|
Functions |
|
| Chronograph, Annual calendar | |
|
Others |
|
| Only Original Parts | |
Patek Philippe Annual Calendar 5960r-012 40.5MM Rose Gold Case Automatic
$459.00 Original price was: $459.00.$309.00Current price is: $309.00.
SKU: PP218-7231
Category: Annual Calendar
Tags: 13.5 mm, 16 mm buckle width, 180 mm, 2 mm bracelet thickness, 2.5 atm water resistance, 21 mm lug width, 40 jewels, 40.5 mm case diameter, 55h power reserve, 5960r-012, annual calendar chronograph, automatic, black bracelet, black dial, ch 28-520 irm qa, crocodile skin bracelet material, fold clasp, mens watch, no numerals, rose gold bezel material, rose gold case material, rose gold clasp material, sapphire crystal, unisex watch
Be the first to review “Patek Philippe Annual Calendar 5960r-012 40.5MM Rose Gold Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5320g-001 40MM White Gold Case Automatic











Reviews
There are no reviews yet.