|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Calatrava |
| Reference number | 3445 Patek Philippe Calatrava |
| Movement | Automatic |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Yellow gold |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | 3445 |
| Base caliber | 3445 |
| Power reserve | 50 h |
| Number of jewels | 37 |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 35 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Yellow |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Yellow gold |
| Bracelet color | Yellow |
| Bracelet length | 157 mm (80 mm / 77 mm) |
| Bracelet thickness | 15 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Clasp | Jewelry clasp |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 15 mm |
|
Functions |
|
| Date | |
|
Others |
|
| Small seconds, Genevian Seal | |
Patek Philippe Calatrava 3445 Calatrava 35MM Yellow Gold Case Automatic
$659.00 Original price was: $659.00.$509.00Current price is: $509.00.
SKU: PP218-6842
Category: Calatrava
Tags: 10 mm, 15 mm bracelet thickness, 15 mm buckle width, 157 mm, 18 mm lug width, 3445, 3445 calatrava, 35 mm case diameter, 37 jewels, 50h power reserve, automatic, calatrava, jewelry clasp, mens watch, no numerals, plexiglass, unisex watch, yellow bracelet, yellow dial, yellow gold bezel material, yellow gold bracelet material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Calatrava 3445 Calatrava 35MM Yellow Gold Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5140r-001 37MM Rose Gold Case Automatic
Sale!










Reviews
There are no reviews yet.