|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Calatrava |
| Reference number | 2483J |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | 27 SC |
| Base caliber | 27 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 18 |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 33 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Water resistance | Not water resistant |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Plastic |
| Dial | Silver |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Brown |
| Bracelet length | 210 mm (135 mm / 75 mm) |
| Bracelet thickness | 4 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 14 mm |
|
Others |
|
| Central seconds, Genevian Seal | |
Patek Philippe Calatrava 2483j 33MM Yellow Gold Case Manual Winding
$579.00 Original price was: $579.00.$429.00Current price is: $429.00.
SKU: PP218-6093
Category: Calatrava
Tags: 14 mm buckle width, 18 jewels, 18 mm lug width, 210 mm, 2483j, 27 sc, 33 mm case diameter, 4 mm bracelet thickness, 48h power reserve, 8 mm, brown bracelet, buckle, calatrava, crocodile skin bracelet material, manual winding, mens watch, no numerals, plastic, silver dial, unisex watch, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Calatrava 2483j 33MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!












Reviews
There are no reviews yet.