|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Calatrava |
| Reference number | 3410J |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | 27 AM 400 Amagnetic |
| Base caliber | 27 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 18 |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 35 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Water resistance | Not water resistant |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Plastic |
| Dial | Silver |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Brown |
| Bracelet length | 200 mm (125 mm / 75 mm) |
| Bracelet thickness | 4 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 14 mm |
|
Others |
|
| Small seconds, Genevian Seal | |
Patek Philippe Calatrava 3410j 35MM Yellow Gold Case Manual Winding
$339.00 Original price was: $339.00.$189.00Current price is: $189.00.
SKU: PP218-6021
Category: Calatrava
Tags: 14 mm buckle width, 18 jewels, 18 mm lug width, 200 mm, 27 am 400 amagnetic, 3410j, 35 mm case diameter, 4 mm bracelet thickness, 48h power reserve, 8 mm, brown bracelet, buckle, calatrava, crocodile skin bracelet material, manual winding, mens watch, no numerals, plastic, silver dial, unisex watch, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Calatrava 3410j 35MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!











Reviews
There are no reviews yet.