|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Annual Calendar Chronograph |
| Reference number | 5960R-001 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Rose gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | CH 28-520 IRM QA 24H |
| Power reserve | 55 h |
| Number of jewels | 40 |
| Frequency | 28800 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Rose gold |
| Case diameter | 40 mm |
| Thickness | 13.9 mm |
| Water resistance | 3 ATM |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Brown |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Rose Gold |
|
Functions |
|
| Date, Month, Annual calendar | |
|
Others |
|
| Display back, Central seconds, Luminous hands, Power Reserve Display | |
Patek Philippe Annual Calendar 5960r-001 40MM Rose Gold Case Automatic
$579.00 Original price was: $579.00.$429.00Current price is: $429.00.
SKU: PP218-5577
Category: Annual Calendar
Tags: 13.9 mm, 3 atm water resistance, 40 jewels, 40 mm case diameter, 55h power reserve, 5960r-001, annual calendar chronograph, automatic, black dial, brown bracelet, ch 28-520 irm qa, crocodile skin bracelet material, fold clasp, no numerals, rose gold case material, rose gold clasp material, sapphire crystal
Be the first to review “Patek Philippe Annual Calendar 5960r-001 40MM Rose Gold Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5320g-001 40MM White Gold Case Automatic
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5327g-001 39MM White Gold Case Automatic
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!


Reviews
There are no reviews yet.