|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Grand Complications |
| Reference number | 5101J-001 |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | TO 28-20 REC 10J PS IRM |
| Number of jewels | 29 |
| Frequency | 21,600 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 29.6 mm |
| Thickness | 12.2 mm |
| Water resistance | 3 ATM |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Champagne |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Brown |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
|
Functions |
|
| Tourbillon | |
|
Others |
|
| Display back, Chronometer | |
Patek Philippe Grand Complications 5101j-001 29.6MM Yellow Gold Case Manual Winding
$479.00 Original price was: $479.00.$329.00Current price is: $329.00.
SKU: PP218-5532
Category: Grand complications
Tags: 12.2 mm, 29 jewels, 29.6 mm case diameter, 3 atm water resistance, 5101j-001, brown bracelet, buckle, champagne dial, crocodile skin bracelet material, grand complications, manual winding, mens watch, sapphire crystal, to 28-20 rec 10j ps irm, unisex watch, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Grand Complications 5101j-001 29.6MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!

Reviews
There are no reviews yet.