|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Perpetual Calendar |
| Reference number | 5140G-001 |
| Movement | Automatic |
| Case material | White gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | 240 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 27 |
| Frequency | 21600 A/h |
|
Case |
|
| Case material | White gold |
| Case diameter | 37.5 mm |
| Thickness | 9.2 mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Black |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | White Gold |
|
Functions |
|
| Moon phase, Date, Month, Year, 4-year calendar, Perpetual calendar | |
|
Others |
|
| Display back | |
Patek Philippe Perpetual Calendar 5140g-001 37.5MM White Gold Case Automatic
$699.00 Original price was: $699.00.$549.00Current price is: $549.00.
SKU: PP218-5112
Category: Perpetual Calendar
Tags: 240, 27 jewels, 37.5 mm case diameter, 48h power reserve, 5140g-001, 9.2 mm, automatic, black bracelet, crocodile skin bracelet material, fold clasp, no numerals, perpetual calendar, sapphire crystal, white dial, white gold case material, white gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Perpetual Calendar 5140g-001 37.5MM White Gold Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5038g 36MM White Gold Case Automatic
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!


Reviews
There are no reviews yet.