|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus |
| Reference number | 5711/1A-010 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Steel |
| Bracelet material | Steel |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | 324SC |
| Power reserve | 45 h |
| Number of jewels | 29 |
|
Case |
|
| Case material | Steel |
| Case diameter | 40 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet length | 45 mm |
Patek Philippe Nautilus 5711/1a-010 40MM Steel Case Automatic
$359.00 Original price was: $359.00.$209.00Current price is: $209.00.
SKU: PP218-3962
Category: Nautilus
Tags: 10 atm water resistance, 29 jewels, 324sc, 40 mm case diameter, 45 mm, 45h power reserve, 5711/1a-010, 8.3 mm, automatic, blue dial, nautilus, sapphire crystal, steel bracelet material, steel case material
Be the first to review “Patek Philippe Nautilus 5711/1a-010 40MM Steel Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5038g 36MM White Gold Case Automatic
Sale!
Sale!
















Reviews
There are no reviews yet.