|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Perpetual Calendar Chronograph |
| Reference number | 5970J-001 |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | 27 70 Q |
| Power reserve | 55 h |
| Number of jewels | 24 |
| Frequency | 18000 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 40 mm |
| Thickness | 13.5 mm |
| Water resistance | 2.5 ATM |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Silver |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Brown |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Yellow gold |
|
Functions |
|
| Moon phase, Chronograph, Date, Month, Perpetual calendar | |
|
Others |
|
| Display back, Central seconds, Small seconds | |
Patek Philippe Perpetual Calendar 5970j-001 40MM Yellow Gold Case Manual Winding
$459.00 Original price was: $459.00.$309.00Current price is: $309.00.
SKU: PP218-3645
Category: Perpetual Calendar
Tags: 13.5 mm, 2.5 atm water resistance, 24 jewels, 27 70 q, 40 mm case diameter, 55h power reserve, 5970j-001, brown bracelet, crocodile skin bracelet material, fold clasp, manual winding, no numerals, perpetual calendar chronograph, sapphire crystal, silver dial, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Perpetual Calendar 5970j-001 40MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5327g-001 39MM White Gold Case Automatic
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5270/1r Rose Gold Case Manual Winding
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5038g 36MM White Gold Case Automatic
Sale!

Reviews
There are no reviews yet.