|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Complications |
| Reference number | 4968R-001 |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Rose gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Women’s watch |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | 215 PS LU |
| Power reserve | 44 h |
| Number of jewels | 18 |
| Frequency | 28800 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Rose gold |
| Case diameter | 33.3 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Water resistance | 3 ATM |
| Bezel material | Rose gold |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Mother of pearl |
| Dial numerals | Arabic numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Rose Gold |
|
Functions |
|
| Moon phase | |
|
Others |
|
| Display back, Small seconds | |
Patek Philippe Complications 4968r-001 33.3MM Rose Gold Case Manual Winding
$439.00 Original price was: $439.00.$289.00Current price is: $289.00.
SKU: PP218-3413
Category: Complications
Tags: 18 jewels, 215 ps lu, 3 atm water resistance, 33.3 mm case diameter, 44h power reserve, 4968r-001, 8.6 mm, arabic numerals, buckle, complications, crocodile skin bracelet material, manual winding, mother of pearl dial, rose gold bezel material, rose gold case material, rose gold clasp material, sapphire crystal, womens watch
Be the first to review “Patek Philippe Complications 4968r-001 33.3MM Rose Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!



Reviews
There are no reviews yet.