|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Annual Calendar Chronograph |
| Reference number | 5960/1A-001 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Steel |
| Bracelet material | Steel |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | CH 28-520 IRM QA 24H |
| Power reserve | 55 h |
| Number of jewels | 40 |
|
Case |
|
| Case material | Steel |
| Case diameter | 40 x 56 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Water resistance | 3 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Silver |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Steel |
| Bracelet color | Steel |
| Lug width | 21 mm |
| Clasp | Double-fold clasp |
|
Functions |
|
| Flyback, Date, Month | |
|
Others |
|
| Power Reserve Display | |
Patek Philippe Annual Calendar 5960/1a-001 40x56MM Steel Case Automatic
$679.00 Original price was: $679.00.$529.00Current price is: $529.00.
SKU: PP218-3203
Category: Annual Calendar
Tags: 14 mm, 21 mm lug width, 3 atm water resistance, 40 jewels, 40x56 mm case diameter, 55h power reserve, 5960/1a-001, annual calendar chronograph, automatic, ch 28-520 irm qa, double-fold clasp, sapphire crystal, silver dial, steel bezel material, steel bracelet, steel bracelet material, steel case material
Be the first to review “Patek Philippe Annual Calendar 5960/1a-001 40x56MM Steel Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!




Reviews
There are no reviews yet.