|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Calatrava |
| Reference number | 570J |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Leather |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | 12″ 200 caliber |
| Base caliber | 12 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 18 |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 36 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Water resistance | Not water resistant |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Champagne |
| Dial numerals | Arabic numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Brown |
| Bracelet length | 205 mm (125 mm / 80 mm) |
| Bracelet thickness | 4 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 14 mm |
|
Others |
|
| Small seconds, Genevian Seal | |
Patek Philippe Calatrava 570j 36MM Yellow Gold Case Manual Winding
$599.00 Original price was: $599.00.$449.00Current price is: $449.00.
SKU: PP218-1903
Category: Calatrava
Tags: 12 200 caliber, 14 mm buckle width, 18 jewels, 18 mm lug width, 205 mm, 36 mm case diameter, 4 mm bracelet thickness, 48h power reserve, 5 mm, 570j, arabic numerals, brown bracelet, buckle, calatrava, champagne dial, leather bracelet material, manual winding, mens watch, plexiglass, unisex watch, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Calatrava 570j 36MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Patek Philippe others
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Patek Philippe others
Sale!
Sale!










Reviews
There are no reviews yet.