|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Minute Repeater Perpetual Calendar |
| Reference number | 5074J-001 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | R 27 Q |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 39 |
| Frequency | 21600 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 42 mm |
| Thickness | 12.8 mm |
| Water resistance | Not water resistant |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | Arabic numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Black |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Yellow gold |
|
Functions |
|
| Moon phase, Minute repeater, Date, Month, Year, 4-year calendar, Perpetual calendar | |
|
Others |
|
| Display back | |
Patek Philippe Complications 5074j-001 42MM Yellow Gold Case Automatic
$439.00 Original price was: $439.00.$289.00Current price is: $289.00.
SKU: PP218-1732
Category: Complications
Tags: 12.8 mm, 39 jewels, 42 mm case diameter, 48h power reserve, 5074j-001, arabic numerals, automatic, black bracelet, black dial, crocodile skin bracelet material, fold clasp, minute repeater perpetual calendar, r 27 q, sapphire crystal, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Complications 5074j-001 42MM Yellow Gold Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5038g 36MM White Gold Case Automatic

Reviews
There are no reviews yet.