|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Annual Calendar |
| Reference number | °Ù´ïôäÀö 5396G |
| Movement | Automatic |
| Case material | White gold |
| Bracelet material | White gold |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Base caliber | ×Ô¶¯»úе |
| Power reserve | 35 h |
| Number of jewels | 34 |
| Frequency | 28800 A/h |
|
Case |
|
| Case material | White gold |
| Case diameter | 38 mm |
| Thickness | 11.2 mm |
| Water resistance | 3 ATM |
| Bezel material | White gold |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | White gold |
| Bracelet color | Black |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | White Gold |
|
Functions |
|
| Moon phase, Date, Weekday, Month, Annual calendar | |
|
Others |
|
| Central seconds, Chronometer | |
Patek Philippe Annual Calendar 5396g 38MM White Gold Case Automatic
$439.00 Original price was: $439.00.$289.00Current price is: $289.00.
SKU: PP218-1650
Category: Annual Calendar
Tags: 11.2 mm, 3 atm water resistance, 34 jewels, 35h power reserve, 38 mm case diameter, 5396g, annual calendar, automatic, black bracelet, fold clasp, mens watch, no numerals, sapphire crystal, unisex watch, white dial, white gold bezel material, white gold bracelet material, white gold case material, white gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Annual Calendar 5396g 38MM White Gold Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5270/1r Rose Gold Case Manual Winding
Sale!








Reviews
There are no reviews yet.