|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Aquanaut |
| Reference number | 5968A-001 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Steel |
| Bracelet material | Rubber |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | CH 28-520 C, Self-winding mechanical movement. |
| Base caliber | Central rotor in 21K gold, unidirectional winding |
| Power reserve | 55 h |
| Number of jewels | 32 |
| Frequency | 4 Hz |
|
Case |
|
| Case material | Steel |
| Case diameter | 42.2 mm |
| Thickness | 11.9 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Bezel material | Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
| Dial numerals | Arabic numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Rubber |
| Bracelet color | Black |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp material | Steel |
|
Functions |
|
| Date | |
|
Others |
|
| Display back | |
Patek Philippe Aquanaut 5968a-001 42.2MM Steel Case Automatic
$679.00 Original price was: $679.00.$529.00Current price is: $529.00.
SKU: PP218-1175
Category: Aquanaut
Tags: 10 atm water resistance, 11.9 mm, 32 jewels, 42.2 mm case diameter, 55h power reserve, 5968a-001, aquanaut, arabic numerals, automatic, black bracelet, black dial, ch 28-520 c, fold clasp, mens watch, rubber bracelet material, sapphire crystal, self-winding mechanical, steel bezel material, steel case material, steel clasp material, unisex watch
Be the first to review “Patek Philippe Aquanaut 5968a-001 42.2MM Steel Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5320g-001 40MM White Gold Case Automatic
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5270/1r Rose Gold Case Manual Winding
Sale!
Sale!
Perpetual Calendar
Patek Philippe Perpetual Calendar 5038g 36MM White Gold Case Automatic




Reviews
There are no reviews yet.