|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Calatrava |
| Reference number | Patek Philippe 2552J “Disco Volante” automatic Calatrava 36mm screw down case Circa 1956 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | 12″600AT |
| Base caliber | 12 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 27 |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 36 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Water resistance | 2 ATM |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Plastic |
| Dial | White |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Brown |
| Bracelet length | 190 mm (115 mm / 75 mm) |
| Bracelet thickness | 3 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 14 mm |
|
Others |
|
| Small seconds | |
Patek Philippe Calatrava Circa 1956 36MM Yellow Gold Case Automatic
$559.00 Original price was: $559.00.$409.00Current price is: $409.00.
SKU: PP218-1098
Category: Calatrava
Tags: 10 mm, 12-600at, 14 mm buckle width, 18 mm lug width, 190 mm, 2 atm water resistance, 27 jewels, 3 mm bracelet thickness, 36 mm case diameter, 48h power reserve, automatic, brown bracelet, buckle, calatrava, circa 1956, crocodile skin bracelet material, mens watch, no numerals, plastic, unisex watch, white dial, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe Calatrava Circa 1956 36MM Yellow Gold Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!







Reviews
There are no reviews yet.