|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Model | Nautilus |
| Reference number | 5712R-001 |
| Movement | Automatic |
| Case material | Rose gold |
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Automatic |
| Movement/Caliber | 240 PS IRM C LU |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 31 |
| Frequency | 21600 A/h |
|
Case |
|
| Case material | Rose gold |
| Case diameter | 40 mm |
| Thickness | 9.2 mm |
| Water resistance | 6 ATM |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Crocodile skin |
| Bracelet color | Brown |
| Clasp | Double-fold clasp |
| Clasp material | Rose Gold |
|
Functions |
|
| Moon phase, Date | |
|
Others |
|
| Display back, Small seconds, Luminous numerals, Luminous hands, Power Reserve Display | |
Patek Philippe Nautilus 5712r-001 40MM Rose Gold Case Automatic
$459.00 Original price was: $459.00.$309.00Current price is: $309.00.
SKU: PP218-987
Category: Nautilus
Tags: 240 ps irm c lu, 31 jewels, 40 mm case diameter, 48h power reserve, 5712r-001, 6 atm water resistance, 9.2 mm, automatic, brown bracelet, crocodile skin bracelet material, double-fold clasp, mens watch, nautilus, no numerals, rose gold case material, rose gold clasp material, sapphire crystal, unisex watch
Be the first to review “Patek Philippe Nautilus 5712r-001 40MM Rose Gold Case Automatic” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!








Reviews
There are no reviews yet.