|
Basic Info |
|
| Brand | Patek Philippe |
| Reference number | 1431J |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Leather |
| Gender | Men’s watch/Unisex |
|
Caliber |
|
| Movement | Manual winding |
| Movement/Caliber | 10″200 |
| Base caliber | 10 |
| Power reserve | 48 h |
| Number of jewels | 18 |
|
Case |
|
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 37 x 27 mm |
| Thickness | 7 mm |
| Water resistance | Not water resistant |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Glass |
| Dial | White |
| Dial numerals | No numerals |
|
Bracelet/strap |
|
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Beige |
| Bracelet length | 180 mm (115 mm / 65 mm) |
| Bracelet thickness | 4 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Yellow gold |
| Buckle width | 14 mm |
|
Others |
|
| Small seconds, Genevian Seal | |
Patek Philippe 1431j 37x27MM Yellow Gold Case Manual Winding
$659.00 Original price was: $659.00.$509.00Current price is: $509.00.
SKU: PP218-728
Category: Patek Philippe others
Tags: 10 200, 14 mm buckle width, 1431j, 18 jewels, 18 mm lug width, 180 mm, 37x27 mm case diameter, 4 mm bracelet thickness, 48h power reserve, 7 mm, beige bracelet, buckle, glass, leather bracelet material, manual winding, mens watch, no numerals, unisex watch, white dial, yellow gold bezel material, yellow gold case material, yellow gold clasp material
Be the first to review “Patek Philippe 1431j 37x27MM Yellow Gold Case Manual Winding” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Related products
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!
Sale!











Reviews
There are no reviews yet.